Feng-shui pro vaši zahradu

22. 5. 2014 | Obecné

Feng-shui (feng-šuej) neboli vítr a voda. Tradiční čínské učení, které se snaží o harmonii prostoru tak, aby mohla plynout energie čchi. Často se mluví o uspořádání bytu nebo domu podle feng-shui, ale my se dnes zaměříme na zahrady. Proč? Protože energie do domu proudí právě z venku a úprava okolí domu je tak v tomto učení klíčová.

Zahrada tradičně symbolizuje napojení člověka na přírodu, je zásobárnou kyslíku, filtruje prach, umožňuje chování zvířat a pokud jsou na ní stromy, poskytuje stín. Podívejme se nyní na některá základní pravidla, kterými se může řídit prakticky každý.

Aktivní zahrada

Zásadním prvkem je aktivní zahrada, jejíž součástí jsou zvířata. A nemáme na mysli jen domácí mazlíčky. Mnohdy jsou to i nevítaní návštěvníci jako krtek nebo hmyz. Zahrada si žádá též vodní prvek na příklad v podobě jezírka či fontánky. Dle zásad feng shui je vhodné sem umístit i element ohně - ohniště či gril. Ovšem pozor, tyto dva prvky bychom neměli mít v těsné blízkosti vedle sebe. Máte rádi zahradní umění? Rozhodně se jej nebojte. Sochy, bonsaje, či cokoli jiného si na zahradu můžete umístit.

Volný a světlý přístup k domu

Dalším důležitým bodem je volný přístup k domu. Jeho okolí by mělo být prosvětlené, uklizené, zkrátka volné. Výhled od vchodu domu směrem ven, tedy do zahrady, by neměl být ničím násilně “přerušený“. To znamená, že ideálně by tam neměl stát ani sloup nebo strom. Samotný vchod do domu by měl mít své “strážce”. Ale nebojte, nemusíte si pořizovat vlastní ochranku. Stačí například truhlíky, sošky nebo zahradní lampy.

Oblé tvary

Současná architektura příliš nefandí oblým tvarům, což je pro feng shui škoda. Způsobem, jak tyto prvky nahradit mohou být oblázky. Například povrch TopStone splňuje i další požadavek feng-shui, aby materiály a povrchy byly neklouzavé a aby zbytečně nezadržovaly vlhkost, tedy nebyly původcem nebezpečných plísní. Podobně uvažujte při koupi zahradního nábytku, zaoblené tvary židlí se již dají poměrně snadno sehnat. U stolů se pak doporučuje obdélník nebo čtverec se zabroušenými rohy. Ideálním materiálem je pak dřevo, může být ale i kov. A nezapomeňte, že podle feng-shui je správný počet židlí vždy sudý.

Oblázky jsou pro feng shui vhodným doplňkem

Tipy na závěr

Co doporučit na závěr? Udělejte si zahradu podle svých představ. Když se Vám něco líbí, tak si to pořiďte. Co je hezké, to přitahuje pozornost a pozornost s sebou přináší energii. To je podstatou feng-shui.