Rady a tipy pro montáž gabionových konstrukcí

Plánujete stavbu gabionového plotu či okrasné gabionové stěny? Nevíte, jaké zvolit kamenivo do gabionů? Poradíme, co byste měli před stavbou gabionů vědět.

1. Plánování

 • Před začátkem stavebních prací je dobré si vše pečlivě naplánovat.
 • Vytýčení stavebního objektu.
 • Na jakém podkladu bude gabion stát.
 • Jaká bude výška, případně šířka gabionové konstrukce.
 • Pro správné zvolení varianty je dobré možnosti konzultovat se zkušeným realizátorem, případně oslovit statika, který nám pomůže zvolit a vybrat správnou variantu.
 • Vybrat vhodný typ a velikost kameniva a k tomu zvolit příslušné oko sítí.
 • Správné usazení a vyplnění je zárukou dlouhé životnosti.

2. Příprava podkladu

 • Základem pro správnou montáž je vhodně zvolený podklad pod gabionovou konstrukci.
 • Zhutněné štěrkové podloží 20-30 cm, případně betonový základ min. 10 cm doplněný stabilizačními prvky.
 • Odkopat 20-50 cm zeminy, dostatečně zhutnit, následně vysypat štěrkem, frakce 0-32 mm, důkladně zhutnit vibrační deskou a zarovnat podklad, můžete přidat geotextilii 200 g/m².
 • Dalším krokem je vyztužení konstrukce pomocí ocelových sloupků, profilů, atd.
 • Skutečnost, jestli stabilizační prvek do konstrukce použít, je vždy dobré konzultovat se stavebním technikem, případně realizátorem. Sloupky betonujeme cca 50-80 cm do země, v závislosti na celkové výšce stěny nebo ukotvíme na již připravený betonový podklad (sloupky s kotvící plotnou uchytíme pomocí kotvících šroubů). Doporučená vzdálenost mezi sloupky je 1 až 2,5 m, záleží na konkrétním případě.

3. Montáž gabionové konstrukce

 • Na takto připravený podklad začneme sestavovat požadovanou konstrukci, pomocí spirál, případně c-spon spojujeme jednotlivé dílce, následně vložíme distanční háčky, rozložení dle doporučení od výrobce.
 • Do takto připravené sestavy můžeme začít postupně vyplňovat kamenivo. V případě, že stavíme více řad na sebe vyplňujeme kamenivem postupně každou řadu zvlášť.
 • Pro dosažení rovné a nezvlněné pohledové strany doporučujeme na samotnou konstrukci připevnit pomocí vázacího drátu lešenářské trubky (ještě před samotným plněním kamenivem). Po naplnění kamenivem, trubky odstraníme a připevníme na další segment, takto pokračujeme po celé délce plotu, aby výsledek byl co nejlepší.

Pro zachování tvarové stability košů gabionové konstrukce při jejich plnění kamenivem se ihned po rozmístění distančních spon připevňují k lícové straně lešenářské trubky.
Na čelní stranu se vázacím drátem uchytí dvě řady šestimetrových trubek nad sebe.
Nejlépe na pátý vodorovný drát odspodu a třetí vodorovný drát odshora.
Trubky na lícové straně se pro lepší udržení roviny celé řady košů překládají přes sebe s přesahem cca 0,5 až 2 metry. Po naplnění košů kamenivem se trubky sejmou a použijí se ke stabilizaci dalšího úseku řady.

Použití lešenářských trubek zajišťuje tvarovou stabilitu pohledové strany i celé konstrukce a tím zkvalitňuje, zrychluje a usnadňuje další vrstvy gabionů. Stažením lešenářských trubek na síť se provádí přes spoj (kříž).

gabiony_umisteni_trubek.png

4. Ukládání, sypání kameniva

 • Varianta skládané konstrukce je časově náročnější, ale celkový výsledek je o to lepší. Snažíme se pohledové strany skládat tak, aby mezi jednotlivými kusy kameniva byly co nejmenší mezery a co největší plochou se kamenivo opíralo o pohledovou síť. Zbytek konstrukce můžeme následně vysypat. Vždy si dáváme pozor na již vložené distanční háčky, aby se při sypání kameniva nedeformovaly!
 • Varianta sypaného kameniva, není časově tak náročná, ale celkový výsledek není tak úhledný. Dbáme na to, aby nevznikali při sypání větší vzduchové mezery, případně ručně upravíme. 
 • Výplňový kámen musí být odolný vůči povětrnostním vlivům, neštěpivý a dostatečně tvrdý. 
 • Do pohledové strany (líce) se používá lomový kámen, jeho optimální rozměry jsou 1,5 až 3 - násobkem rozměru oka sítě. Na zásyp rubu stěny se běžně používá kamenivo frakce 32 až 63 cm a 63 až 125 cm.
 • Doporučená frakce kameniva pro daný typ sítě:
  - 32 až 63 mm pro oko sítí 5×5 cm, nebo 10×2,5 cm,
  - 63 až 125 mm pro oko sítí 10×5 cm, nebo 5×10 cm, možno doplnit frakcí 32 až 63 mm pro vyplnění a zarovnání mezer,
  - 125 až 250 mm pro oko sítí 10×10 cm, možno doplnit frakcí 63 až 125 mm pro vyplnění a zarovnání mezer.
plneni_kamenivem.png

Upozornění, tyto rady a tipy se mohou pro jednotlivé realizace gabionových konstrukcí lišit. Cílem je co nejvíce přiblížit problematiku a popsat některé rady a triky pro montáže konstrukcí svépomocí.
Přejeme Vám mnoho štěstí a věříme, že se vše vydaří podle vašich představ a výsledný efekt bude perfektní. S plánováním vašeho vysněného gabionu vám pomůže i naše
kalkulačka gabionů, tak ji neváhejte vyzkoušet!

Zůstaňme v kontaktu

Přejete si dostávat novinky e-mailem a být stále v obraze? Stačí zadat váš e-mail a přihlásit se k odběru novinek.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení a zpracování marketingových nabídek. Více informací:Ochrana osobních údajů

Stránky jsou chráněny službou Google reCAPTCHA ochrana osobních údajů a smluvní podmínky.

ISO 9001 ISO 14001

Kontakt

TOPSTONE s.r.o.
Družstevní 442, 753 01 Hranice
+420 580 582 580
info@topstone.cz

IČO: 27782239
DIČ: CZ27782239

Bankovní spojení: 212733206/0300
Zapsáno u Krajského soudu v Ostravě dne 8. 11. 2006

Provozní doba:
pondělí – pátek: 7:30 -11:30 / 12:00 - 16:30