Gabionové konstrukce - často kladené otázky

Uvedené otázky byly sestaveny na základě našich nejlepších vědomostí a zkušeností.

Při používání našich produktů dle námi doporučených postupů na materiálech, pro které jsou tyto produkty určeny, nemůže dojít k žádným škodám nebo poškozením. Materiál, aplikační technika a pracovní i provozní podmínky jsou však mimo náš vliv, a proto jsou naše doporučení obecně platná a nelze je použít jako základ ručení.

Vyzkoušejte i naši kalkulačku gabionů, která vám vše pro váš vysněný gabion spočítá.

Jaká je povrchová úprava a průměr drátu gabionové sítě

Povrchová úprava drátu je GALFAN (95% Zn + 5% Al), průměr drátu 4 mm.

Životnost gabionových konstrukcí

Vždy záleží na tom, v jakých podmínkách a k čemu bude gabion sloužit, obecně se dá říci, že životnost gabionu se odhaduje na více jak 50 let.

Jsou sítě certifikované

Ano naše sítě a doplňky mají všechny potřebné certifikáty dle platných norem (ETA 17/0121). Sítě jsou pravidelně testovány ve výrobě - zkoušky v tahu v místě sváru, zkouška v solné komoře, kontrola povrchové úpravy drátu atd.

Je potřeba dělat betonový základ pod gabionem

Záleží na konkrétním případě, jestli se jedná jen o jednoduchou konstrukci nebo složitější varianty plotu, opěrné stěny. Roli hraje výška, šířka, terén, podloží pod samotnou konstrukcí, kde bude gabion stát.
Obecně se dá říct, že stačí zhutněné podloží, vysypané štěrkovým ložem + vyztužení pomocí stabilizačního prvku, např. ocelové pozinkované sloupky, profily, jekly atd. (cca od výšky 1 m a šířky 30 cm). Doporučená vzdálenost mezi sloupky 1-2,5 m v závislosti na velikosti konstrukce. Při složitější stavbě je dobré konzultovat systémové řešení se stavebním technikem, nebo zkušeným realizátorem.

Co všechno se dá z gabionu postavit

Gabiony jsou hodně variabilní - nápadům se meze nekladou, můžou sloužit jako okrasný prvek v zahradě, stoly, lavičky, stavba plotu, zídky, opěrné stěny, sloupy, schody, přístřešky, vyztužení břehů řek, potoků, obklady fasád atd. Stěny z gabionových konstrukcí jsou v dnešní době velmi žádané, praktické a nenarušují přírodní ráz krajiny nebo místa, kde jsou vytvořeny.

Zvládnu postavit gabiony svépomocí

Pomocí návodu a trochy zručnosti lze menší gabionové konstrukce bez problémů sestavit. V případě realizace svépomocí je dobré počítat, že stavba zabere nějaký čas, pokud zvolíte skládaný gabion tak také trošku trpělivosti, u sypaného je to jednodušší. Montáže gabionových konstrukcí se provádí na sucho a je tedy možné provádět celoročně.

Jaké oka sítí se běžně používají

Naše firma nabízí oka 10×10 cm, 10×5 cm, nebo 5×10 cm, 10×2,5 cm, 5×5 cm.

Jaký kámen je vhodný do gabionů

Kámen by měl být pevný, tvrdý, nenasákavý, aby odolal povětrnostním vlivům, musí svým složením. zaručit neměnnou strukturu. Přírodní kámen je snadno dostupný i cenové přijatelný. Výsledný vzhled gabionové konstrukce můžeme ovlivnit vhodným typem kameniva, případně jiné výplně.

Velikost frakce kameniva

Kámen vždy vybírejte dle velikosti ok gabionových sítí. Obecné doporučení:
oko 10×10 cm - frakce 125-250 mm, možno doplnit i 63-125 mm
oko 10×5 cm; 5×10 cm - frakce 63-125 mm, možno doplnit i 32-63 mm
oko 10×2,5 cm; oko 5×5 cm - frakce 32-63 mm

Čím lze ještě gabiony vyplnit

Nejběžnější je výplň kamenivem, další varianty jsou dřevo, rostliny, sklo nebo jako prázdné klece.

Je možné sítě, koše dodatečně upravovat

Ano sítě se dají upravit na požadované rozměry, nejlépe odstřihnutím pákovými kleštěmi dle velikosti oka. Pozor, nedoporučuje se úprava sítí pomocí úhlové brusky, dochází k poškození povrchové úpravy drátu. 

Údržba gabionové konstrukce

O postavenou konstrukci se není třeba nijak zvláště starat, povrchová úprava chrání proti korozi, nenarušuje ani vodní ekosystém (propouští přirozeně vodu).
Chceme-li stavbu odstranit, jednoduše ji rozebereme a materiál recyklujeme, případně využijeme pro jiné účely.

Zůstaňme v kontaktu

Přejete si dostávat novinky e-mailem a být stále v obraze? Stačí zadat váš e-mail a přihlásit se k odběru novinek.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem nabízení a zpracování marketingových nabídek. Více informací:Ochrana osobních údajů

Stránky jsou chráněny službou Google reCAPTCHA ochrana osobních údajů a smluvní podmínky.

ISO 9001 ISO 14001

Kontakt

TOPSTONE s.r.o.
Družstevní 442, 753 01 Hranice
+420 580 582 580
info@topstone.cz

IČO: 27782239
DIČ: CZ27782239

Bankovní spojení: 212733206/0300
Zapsáno u Krajského soudu v Ostravě dne 8. 11. 2006

Provozní doba:
pondělí – pátek: 7:30 -11:30 / 12:00 - 16:30