Zpestření zahrady kamenným solitérem

17. 6. 2015 | Obecné

Zpestření zahrady kamenným solitérem

V jednom z předchozích článků jsme se zabývali realizací skalky. Dnes vám představíme druhý způsob, jak opět pomocí kamenů zahradu esteticky zkrášlit.

Impozantní kamenné solitéry

Pokud se nechcete pouštět do náročné instalace skalky, nebo skalka by esteticky nezapadla do celkového konceptu zahrady, můžete zahradu zkrášlit kamenným solitérem nebo menhirem. Tito kamenní velikáni jsou vhodní pro instalaci do zahrad s dostatečně velkou plochou, ve kterých plně vynikne jejich dominance a krása.

Před samotným nákupem kamenného solitéru nepodceňujte jeho výběr. Kamenný skvost vás musí zaujmout a měl by mít nevšední charakter, který může připomínat postavu, zvíře nebo mytickou postavu. Jen tak bude stále přitahovat pohledy vás a vašich návštěv. Neméně důležitý je také druh samotného nerostu. V českých kamenictvích zakoupíte především čedičové, vápencové, pískovcové a mramorové solitéry.

Při instalaci buďte důkladní

Solitéry se instalují horizontálně, aby vynikla jejich mohutnost a jedinečnost. Zpravidla se na zahradu instaluje pouze jeden kus. Více kusů by rozptylovalo pozornost.

Při instalaci dbejte, aby byl menhir stabilně a bezpečně umístěn. Kolem solitéru mohou pobíhat děti, opírat se o něj a hrát si u něho. Aby se menhir nevyvrátil, spodní část kamene v dostatečné míře umístěte pod zem. Při instalaci větších kamenů si přizvěte odborníka nebo se informujte u prodejce.

Aby i bezprostřední okolí splynulo se solitérem, můžete kolem kamene nasypat oblázky nebo říční kamínky TopStone. Do kamínků pak jednoduše hráběmi vytvarujete linky, které kamennému vsypu dodají zcela netradiční vzhled. Obdobná úprava je používána v japonských zahradách

Solitéry jako součást přirozené krajiny

Kamenné solitéry neboli menhiry jsou běžnou, avšak netradiční součástí krajiny. Velké množství jich nalezneme v severozápadní Francii, Španělsku, Anglii, ale také v České republice. Nejznámějšími českými menhiry jsou Kamenný pastýř u Klobuk a Zakletý mnich u Drahomyšle. Více se můžete dočíst v tomto článku.

K solitérům se váže mnoho pověstí, jsou jim přisuzovány magické, léčivé a energetické síly. Jedno je však jasné, přirozená fascinace z těchto přírodních krás je dána jejich nevšedností a majestátností. Se solitérem vaši zahradu jednoznačně odlišíte.