Zimní údržba venkovního kamenného koberce TopStone

11. 12. 2015 | Obecné

Venkovní kamenný koberec TopStone je oblíbený nejen pro svůj krásný design, všestranné použití, ale také pro své výborné vlastnosti. Nyní, před příchodem zimy se možná ptáte, jak kamenný koberec odolává mrazům, a jak se v zimě udržuje?

TopStone je mrazuvzdorný

Hned na úvod zodpovíme pro mnohé zásadní otázku. Kamenný koberec TopStone je mrazuvzdorný. Přírodní kamínky i pružné pryskyřicové pojivo se vlivem mrazů ani výkyvů teplot nijak nedeformuje a neztrácí na svých kvalitách. Kamenný koberec proto bez problémů zdobí terasy a chodníky i u horských chat.

Kamenný koberec odvádí vodu a nevytváří zledovatělé plochy

Předností kamenného koberce je vodopropustnost. Během tání sněhu voda přirozeně vsakuje do podloží a na povrchu nevytváří louže. Při poklesu teploty pod bod mrazu proto na suchém povrchu nedochází k tvorbě zledovatělé plochy.

Počasí nelze poroučet, proto i kamenný koberec částečně podléhá tvorbě ledovky, kdy dešťové kapky při dopadu na zem ihned mrznou. Proti ledovce lze u kamenného koberce zvýšit protiskluz pomocí speciálního vsypu TopStop (ihned při aplikaci, tzv. do živého povrchu nebo dodatečně s revitalizačním nátěrem TopVital).

Povrch je odolný vůči solím

Údržba kamenného koberce TopStone není v ničem odlišná od běžných venkovních povrchů. Sníh odstraníte klasickým hrablem. Doporučujeme udržovat povrch dřevěným nebo plastovým hrablem s gumovou násadou, frézou (neužívat s řetězy). Chemicky udržovat a čistit běžnými čistícími prostředky, odolné skvrny odstranit např. benzínem nebo acetonem.

Případnou námrazu pod vrstvou sněhu nebo při tvorbě ledovky odstranit posypovou solí. Povrch je vůči solím odolný a nedojde k jeho poškození. A pokud budete chtít povrch po zimě vyčistit od nečistot, stačí použít vysokotlaký čistič. Více se o čištění kamenného koberce dozvíte v článku Jarní čištění kamenných koberců.