Vytváříme zahradní nášlapy z říčních oblázků

26. 4. 2016 | Obecné

V předchozím článku jsme se věnovali jarní úpravě zahradních chodníků. Ne každý si ale přeje mít souvislý chodník, proto vám poradíme, jak si vytvořit praktické a elegantní kamenné nášlapy.

Elegantní a užitečné oblázkové nášlapy

Zahradní nášlapy příjemně dotváří celkový vzhled zahrad a přitom umožňují dostat se suchou nohou do okrasných zákoutí. Předností nášlapů je jejich vzdušnost, která opticky zahradu nerozděluje. Tuto vlastnost oceníte právě v okrasných částech zahrad, které by neměly být rušeny výrazným a souvislým chodníkem. Nášlapy proto vytváří symbiózu se zahradou, a to zvláště, pokud jsou umístěny za rovno s okolním terénem.

K pokládce zahradních nášlapů můžete využít přírodní kámen, dřevo, betonové prefabrikáty nebo oblázkový koberec TopStone, který vyniká krásným přírodním vzhledem stvořeným přímo pro zahrady. Při pokládce nášlapů můžete naplno dát průchod své fantazii. Nejsou zde vyžadovány rovné linie, proto můžete vytvářet nejrůznější oblouky a zatáčky.

Snadná pokládka bez obtíží

Jelikož si přejeme naši zahradu odlišit a dát ji jedinečný a osobitý vzhled, zvolili jsme pro tvorbu nášlapů říční oblázky TopStone. Výhodou nášlapů z kamenného koberce TopStone je možnost vytvářet nejrůznější tvary i velikostí přesně podle vašich představ. Zároveň realizace není vůbec náročná, proto se pusťme do práce.

1. Nejdříve si vyznačte trasu chodníku a velikost i tvar jednotlivých nášlapů. K vyznačení vám pomůže například značkovací sprej. Ideální vzdálenost středů nášlapů od sebe je 50 – 65 cm.

2. Na vyznačených místech odstraňte trávu a zeminu přibližně do hloubky 5 - 10 cm.

3. Do připravených nášlapů nasypte vrstvu říčních oblázků, aby zaplnila přibližně polovinu hloubky. Oblázky rovnoměrně rozprostřete a udusejte.

4. Podle návodu si připravte z pryskyřicového pojiva a říčních oblázků kamenný koberec TopStone. Připravenou směs kamenného koberce naneste na zhutněný základ a povrch důkladně uhlaďte.

Vzniklé nášlapy nechte 24 hodin ztvrdnout a tím je krásný chodník z říčních nášlapů hotový.