Rekonstrukce sklepní podlahy v panelovém domě

7. 3. 2016 | Obecné

V České republice je téměř 200 tisíc panelových domů, z nichž většina byla postavena v 70. – 90. letech. To už je pěkná řádka let, která se podepsala i na podlahách ve sklepích a ve společenských prostorách. Poradíme vám, jak podlahy ve sklepích, kočárkárnách a sušárnách nenáročně rekonstruovat.

Při revitalizaci se zapomíná na společné prostory

Průměrné stáří českého panelového domu je přibližně 35 let. Téměř většina již dávno přestala vyhovovat současným energetickým nárokům a značně zastaral i vzhled společenských prostor. Mnoho panelových domů sice prošlo rekonstrukcí v podobě výměny oken, opláštění budovy a výměny výtahů. Valnou část domů tyto úpravy teprve čekají.

Na co se však při rekonstruování dostává až poslední řada, jsou společné prostory a sklepy. A podle toho to tak mnohdy i vypadá. Betonové podlahy nejdou pořádně vytírat, protože jsou popraskané a drolí se. Můžete to však změnit.

Sklepní podlahy s novým leskem

Majitelé bytů, respektive bytová družstva odkládají revitalizaci sklepních podlah z důvodu malého využívání a také z obav z náročnosti rekonstrukce. Opak bývá ale mnohdy pravdou, rekonstrukce staré cementové podlahy nemusí být náročná, obzvlášť když se provede chytře.

Na opravu prasklin v cementovém potěru je vhodné sponkování betonu. To lze provést přípravkem TopStone Filler z řady stavební chemie. Pokud se v podlaze vyskytují výtluky, pak nedostatky opravíte speciální opravnou sadou Plastbeton. Plastbeton slouží také k vyrovnání nerovností od 1 mm.

Po vyspravení povrchu aplikujte na podlahu penetraci, např. TopStone EP01 epoxidovou víceúčelovou hmotu TopStone EP11. Hmota slouží jako epoxidový nátěr nebo jako stěrka. Rozdíl je v aplikovaném množství. Epoxidovým nátěrem sjednotíte celý povrch, který je snadno čistitelný a odolný vůči mechanickému i chemickému zatížení. Další variantou je finální strukturovaný nátěr TopStone EP12. Nátěry lze navíc barevně tónovat v 213 barevných odstínech ze vzorníku RAL.