Proměna balkonu na příjemné relaxační místo

15. 3. 2016 | Obecné

Máte byt s lodžií nebo balkonem, který je většinu času nevyužitý a místo příjemného sezení se stal sušárnou prádla nebo místem pro odkládání věcí? Vždyť je to škoda. S trochou úsilí proměníte váš balkon v příjemné relaxační místo. Pro inspiraci vám přinášíme několik tipů, které váš balkon příjemně zvelebí.

Začněte úklidem

Dříve než se pustíte do zvelebování, lodžii celou vykliďte od všech věcí a důkladně ji vyčistěte. Úklid vezměte od podlahy, přes parapet, okno a nezapomeňte na zábradlí.

Vylepšení podlahy a zdí

Při vstupu na balkon se hned po krásném výhledu upře zrak na podlahu, zábradlí a venkovní stěnu bytu. Je-li podlaha stará a nevzhledná, zábradlí oprýskané a na fasádě opadává omítka, příliš to na pohodě nepřidá.

Podlahu proto vylepšíte novou krytinou – umělým travním kobercem, WPC terasovými prkny, nebo přírodním kamenným kobercem TopStone, který je příjemný na dotek a nechladí. Zároveň je jeho položení nenáročné. V článku Renovace lodžií a balkonů se dozvíte více informací. Kamenným kobercem také skvěle vylepšíte boční stěny balkonu.

Pohodlné posezení

Pro příjemné vychutnávání kávy, čtení knížky a relaxaci lodžii vybavte praktickým a málo rozměrným stolem a židličkami. Zvolit můžete také sedací lavici nebo úžasnou minipohovku. Pro větší komfort nezapomeňte nábytek doplnit měkkými polštářky.

Uklidňující květiny

Propojení s přírodou, svěžest a uklidňující zelené tóny balkonům dodají květiny. Balkon rozzáří truhlíky s pestrobarevnými trvalkami. Vůni slunné Provence pro změnu přiblíží květináč s levandulemi. Obklopit se můžete také bylinkami – mátou, meduňkou, rozmarýnem nebo bazalkou, které zároveň využijete v kuchyni. Jako solitéry jsou ideální volbou bonsaje.

Atmosféru podtrhnou doplňky

Celkovou atmosféru balkonu podtrhnete vhodně zvolenými doplňky a dekoracemi například v podobě aromatických svíček, sušeného ovoce nebo několika kusů celé skořice. Příjemné atmosféru při večerním posezení vytvoří dekorační osvětlení nebo malé papírové lampiony.