Nenáročné zpevnění turistických stezek

12. 5. 2015 | Obecné

Nenáročné zpevnění turistických stezek

Česko jako jedna z mála zemí je doslova protkána turistickými trasami a naučnými stezkami. Každým rokem vznikají nové trasy, které turisty směrují za přírodním bohatstvím, k významným místům a rodištím známých osobností.

Při samotné výstavbě řeší zhotovitelé otázku, jak a hlavně čím vhodně zpevnit turistické trasy a přírodní posezení, aby se po deštích stezky neproměnily v blátivou překážku. A tak vídáme, jak se naučné stezky často složitě a hlavně s velkými náklady vybavují obrubníky a vysypávají struskou. Snad nejhorším případem je položení asfaltového koberce, který do přírody prostě nepatří.

Naučné stezky levně, rychle a v souznění s přírodou

Naštěstí existuje levná a ekologicky šetrná varianta pro úpravu nezpevněných ploch turistických vyhlídek, odpočívadel a naučných stezek. Řešením je kamínkový systém TopStone Mesh pro nezpevněné povrchy.

Kamínkový povrch se ve dvou vrstvách pokládá přímo na zhutněné štěrkové lože. Soudružnost obou kamínkových vrstev zaručuje speciální armování TopMesh.

Přírodní kamínkový povrch nejenže dokonale splývá s přírodou, ale zároveň vyniká výbornými vlastnostmi. Těmi jsou vysoká pevnost, snadná tvarovatelnost, ekologická nezávadnost, mrazuvzdornost a hlavně vodopropustnost. Dešťová voda je tak z velké částí vsakována do podloží, což má pozitivní vliv na přírodu, která netrpí vysušováním.

Cesty v golfových i rekreačních areálech

Kamenným kobercem TopStone Mesh je možné také zpevnit cesty například na golfových hřištích a v rekreačních areálech.

Povrch je navíc nenáročný na údržbu. Kamenný koberec lze snadno zametat nebo čistit vysokotlakým čističem. Výhodou je odolnost povrchu vůči mrazům. Nemusíte se tak obávat jeho deformace přes zimní období. Kamenný koberec TopStone je také odolný vůči solím, a tak není problém v zimních měsících stezky běžně solit.