Moderní podlahové osvětlení

9. 2. 2015 | Obecné

Podlahové osvětlení je novým designovým prvkem, který si zatím na českém trhu hledá své místo. Na poli bytové architektury však představuje nový směr osvětlení, který se uplatní v mnoha moderních domácnostech.
Osvětlení podlah se instaluje především pro navigační a dekorativní účely. Navigačním účelem se rozumí vytvoření jednoduchého osvětlení chodeb, schodišť a vstupních prostorů. V domácím prostředí je podlahové osvětlení vhodné například při nočních cestách na toaletu, kdy nemusíte rozsvěcet hlavní osvětlení, které člověka nepříjemně oslní.
Zároveň podlahové osvětlení může sloužit pro dekorativní zvýraznění interiéru a podtrhnutí jeho hřejivé a útulné atmosféry.

Možnosti instalace osvětlení

Kamenný koberec TopStone oproti jiným podlahám umožňuje poměrně snadnou instalaci podlahového osvětlení. K instalaci osvětlení lze například využít speciální listely TopStone, pod které se umístí pásek s LED světly.
Druhým řešením s větší intenzitou světla je zabudování bodových světel. Před pokládkou podlahy TopStone instalujte elektrikářské plastové krabičky na místa plánového rozmístění světel. Po vytvrzení podlahy do krabiček instalujete LED bodová světla. Před pokládkou nezapomeňte na správný vývod elektroinstalace, který konzultujte s vaším revizním elektrikářem.
Prostřednictvím zmíněných LED světel, která disponují širokou škálou odstínů a teploty barev, lze docílit zajímavých světelných efektů. Navíc oproti klasické žárovce jsou LED žárovky až o 95 % úspornější.

Venkovní osvětlení

Stejně jako v interiéru, lze osvětlení zabudovat do zahradních kamenných koberců, podél chodníčků, příjezdových cest, bazénů a teras.
A pokud nechcete provádět složitou elektroinstalaci, můžete k zabudování zahradního osvětlení využít LED světla, která jsou napájena tužkovými bateriemi se solárním nabíjením. Při setmění se světla automaticky rozsvítí a za rozbřesku zhasnou. Přes den jsou baterie dobíjeny solárním článkem.