Kamenné koberce TopStone dokonale izolují kročejový hluk

14. 12. 2017

Rekonstrukce bytu se neobejde bez úvah, jakou vybrat podlahovou krytinu. Kromě designu se soustřeďte především na požadované vlastnosti a akustický útlum. Výměna podlahové krytiny v panelových domech za materiály s nižším akustickým útlumem totiž může vést k nepříjemným sousedským problémům.

 

Rezonanci hluku způsobují stropní panely i nevhodná podlahová konstrukce

Není žádným tajemstvím, že hluk v panelových domech se šíří s větší intenzitou než v případě rodinných domů. Na vině jsou především panely, které jsou dobrým akustickým rezonátorem. Druhým faktorem je samotné provedení podlahové konstrukce, která postrádá požadované vlastnosti akustického útlumu.

Jestliže slyšíte každý krok sousedů bydlících nad vámi, může za to špatná kročejová neprůzvučnost. Kroky a veškeré rázy jsou totiž přenášeny podlahovou krytinou a konstrukcí podlahy přímo do stropu bytu umístěného o patro níže. K zvýšení kročejové neprůzvučnosti a utlumení rázů slouží jak zvuková izolace podlahové podkladu, tak i vhodná podlahová krytina.

Kročejový hluk nejlépe šíří laminátová podlaha

Obecně kročejovou neprůzvučnost zvyšují měkké materiály, například koberce. Ty však nejsou zcela praktické, obtížněji se udržují a nejsou vhodné do celého bytu.

Jedním z největších rezonátorů kročejového hluku jsou laminátové podlahy, které jsou tvrdé a zvuk výborně šíří do podlahové konstrukce. Častým problémem je mylná domněnka, že pro akustickou izolaci postačí pouze podkladový Mirelon v tloušťce dva až tři milimetry. Bohužel nestačí. Mirelon a podobné podkladová materiály netvoří dostatečnou akustickou izolaci. Kroky se tak dále přenáší do podlahové konstrukce.

Jak na zvukovou izolaci?

Pro dostatečnou zvukovou izolaci například laminátových či dřevěných podlah je vhodné použít speciální akustické panely z korku či jiných materiálů. Ty se instalují pod podlahový potěr. Jejich nevýhodou je pracná a nákladná instalace včetně podstatného zvýšení podlahy.

Kamenné koberce TopStone výborně izolují zvukové vlny

Na první pohled by se mohlo zdát, že kamenné koberce silně rezonují. Opak je však pravdou. Epoxidová pryskyřice propojující jednotlivé kamínky je dokonalým izolátorem, který pohlcuje vibrace, zvukové vlny a tím i kročejový hluk. Zároveň není nutné podklad jakkoliv zvukově izolovat. Díky tomu kamenné koberce TopStone představují vhodnou podlahovou krytinu do bytů, která poskytuje dokonalý kročejový útlum.

Vyberte si z široké palety barevných odstínů, které vždy dokonale přizpůsobíte vašemu vysněnému interiéru.