Světlo, klíč k pohodě a relaxaci

16. 2. 2015 | Obecné

Je léto, pohody a relaxace čas. K romantice a dokonalému prožitku letního večera s blízkými máte vše připraveno. Jediné, co potřebujete vyřešit, je tlumené, příjemné osvětlení zahrady a prostoru k sezení. Jaké jsou současné trendy?

Venkovní osvětlení zahrady je v porovnání se světly interiérovými o něco více náročnější na výběr. Co je od vnitřních světel odlišuje nejvíce, je požadavek na vyšší odolnost a delší životnost. Světla, která si jednou do zahrady nainstalujeme, chceme mít funkční a bezpečné po celý rok, a ne je měnit co měsíc. Pokud patříte mezi nováčky, seznámíme vás se základními typy venkovního osvětlení a doporučíme místa, pro která jsou jednotlivé druhy nejvíce vhodná. Základní dělení začíná podle místa umístění. Světla do zahrady mezi květiny budou jiného typu, nežli světla k podsvětlení fasády. Pro umístění do záhonu rozkvetlých květin je nejlepší sáhnout po kvalitním LED svítidlu. Jestliže kupujete osvětlení fasády, doporučujeme zvolit některé z nástěnných svítidel, u kterých lze skvěle nastavit směr a sklon kuželu světla. Tento druh se hodí také pro osvětlování teras a balkónů, především díky možnosti rotace kuželu do prostoru. Samostatnou kapitolou jsou svítidla nástěnná, která instalujeme k vchodovým dveřím a garážovým vratům. K osvětlení příjezdové cesty k domu se nabízí nejpraktičtěji zápustní svítidla nebo venkovní sloupky. Ty lze ale i s trochou designérského citu umně nainstalovat mezi stromy a keře do zahrady.

Dlouhodobým a nestárnoucím trendem jsou dobře známá závěsná nebo stropní svítidla. V poslední době velice oblíbená jsou poháněná solární energií. Pakliže jste duše romantická, sáhněte po papírových lampionech a rozvěste je na šňůry kolem zahradního posezení. Můžete si být jisti, že návštěva nebude chtít odejít.

A pokud toužíte po zcela dokonalém zážitku relaxace, dopřejte si nový přírodní povrch kolem domu a posezení. Ideálním společníkem vám bude kamínkový povrch z říčních nebo mramorových oblázků, který se ani za velkého slunečního žáru nepřehřívá. Za svitu lampionů vás chůze po něm potěší a budete si připadat jako v tropickém ráji.