Pro podlahové topení je nejvhodnější kamínková podlaha

27. 10. 2014 | Obecné

Obliba podlahového vytápění je v posledních deseti letech na prudkém vzestupu. Tento druh vytápění se čím dál více používá v novostavbách a v nízkoenergetických domech. Podlahové topení výrazně zvyšuje efektivitu výhřevnosti místnosti a snižuje energetické náklady. Špatná volba podlahové krytiny ale dovede výsledný efekt pořádně zhatit.

Vytápěné podlahy v koupelnách a kuchyních jsou standardem většiny novostaveb. Stále více majitelů domů si však nechává instalovat podlahové topení po celém bytě. Výhodou je estetická stránka, kdy vám vnitřní stěny nenarušují radiátory a teplovodní potrubí.

Daleko větší výhodou je samotné šíření tepla a větší efektivnost vytápění. Od radiátorů se ohřátý vzduch šíří prouděním směrem ke stropu, kde se ochladí. Teplo tak kolikrát nevyhřeje protilehlá zákoutí. Naproti tomu podlahové topení sálá ohřátý vzduch rovnoměrně po celé místnosti.

Kvůli rovnoměrné výhřevnosti od spodu místnosti nejsou kladeny tak vysoké tepelné nároky na tepelné médium. To znamená, že teplota vody pro ohřev radiátorů musí mít okolo 50 – 70 oC. U podlahového vytápění postačí v případě teplovodního rozvodu teplota média okolo 35 oC. A to již představuje zásadní energetickou úsporu ve výši až 20 %.

Jakou zvolit krytinu?

Při instalaci podlahového topení se vedou časté diskuze, jakou vlastně zvolit podlahovou krytinu. Při výběru podlahy musíte mít primárně na mysli nízký teplotní odpor, který se liší podle použitého materiálu.
Uvádí se, že můžete použít i laminátové i vinylové podlahy částečně zakryté například kobercem. Není to však šťastné řešení, jelikož zcela zamezíte průchodu tepla a v konečném důsledku žádných úspor nedocílíte.

Časté obavy plynou z reakce podlahové krytina na prudký náběh tepla. Zda se podlaha nezdeformuje, nepokroutí nebo zcela nezničí. Proto mnoho projektantů volí instalaci keramické dlažby, kterou výkyvy teplot neovlivní. Keramická dlažba má však zásadní nevýhodu. V době, kdy se podlaha netemperuje, dlažba nepříjemně studí a navíc se musí vynakládat více energie na její opětovné prohřátí.

Z tohoto důvodu se v posledních letech čím dál více využívá kamínkových podlah TopStone, které jsou ideální pro podlahové vytápění. Disponuje ještě nižším tepelným odporem než keramická dlažba a v době nečinného topení nikdy nechladí. Právě naopak je velmi příjemná na dotek bosou nohou.

Teplovodní nebo elektrické vytápění?

Při instalaci teplovodního rozvodu podlahového vytápění je nutné rozvody zalít anhydritem a až následně můžeme instalovat kameninovou dlažbu TopStone.
Zvolíte-li vytápění prostřednictvím elektrických podlahových roštů, pak přímo na elektrické rošty můžete položit kamínkovou podlahu. Díky tomu nezvyšujete výšku podlahy a nepřidáváte další vrstvy, které způsobují odpor ve vedení tepla.
U obou způsobů je nutné předchozí zateplení podkladové vrstvy, na kterou se podlahové topení instaluje.

Výhody interiérové podlahy TopStone

Interiérová podlaha TopStone je vysoce tepelně izolační, odolná proti vodě a vlhkosti. Zároveň se velmi dobře udržuje. Na výběr je několik barevných provedení a také možností uzavření vrchní struktury.
Podlaha může mít přirozenou kamínkovou strukturu nebo ji lze prostřednictvím speciální vrstvy Lock uzavřít. Povrch tak bude dokonale hladký, jako dlažba, ale přitom bude také protiskluzový a nikdy vás nebude chladit.